KHAS Herkese Açık Dersler Yeni Döneme Başlıyor

Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Berker’in organize ettiği “Herkese Açık Ders” serisi yeni dönemine başlıyor.

12 Ekim 2022 – 11 Ocak 2023 arasında yapılacak 15. Herkese Açık Ders‘in konu başlığı: Online Dünya Edebiyatı: Evrensel Şiir, Geniş Zamanda ve Geniş Coğrafyada. Dersler Çarşamba günleri 20:00-22:00 arasında yapılacak.

Gılgamış

Shakespeare

T.S. Eliot

Frost

Dickinson

Szymborska

Sarton

Verlaine

Rimbaud

Cavafy

Baki

Fuzuli

Mevlana

Nedim

Dede Efendi

Yahya Kemal

Ders, herkese açıktır.  Derse devam için, aktif katılım ve çalışma gerekmektedir. Zoom derslerine katılım, haftalık ödevleri, sınıf yazılarını, sınavları, dönem ödevini yapmak mutlaka gerekmektedir. Ders ve okumalar Türkçe olacaktır. Derse katılım için https://acik-ders.khas.edu.tr adresine başvurulmalıdır. Başvurunuza 6 saat içinde cevap verilecektir.

Derse kabul edilip kaydolanlar için, kabulden hemen sonra yatırılması gereken, geri verilmez 500 TL kayıt ücreti vardır. Dersin kontenjanının çok çabuk dolması beklenmektedir.

Haftalık ödev ve sınıf yazısı: Her hafta notlandırılan bir ödev ve sınıf yazısı olacaktır. Dönem ödevi: Şiirlerin biyografik, siyasi, sosyal ve kültürel çerçevesi üzerine. Dönem ortası ve sonu sınavları olacaktır. Nota katkılar: Haftalık ödevler %20, haftalık sınavlar %25, dönem ödevi %10, arasınav %20, dönem sonu sınavı %25.

Başarılı katılımcılara, Türkçe ve İngilizce, Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir. Üstün Başarı Sertifikasını alanlara referans olunabilir ve/veya, Türkçe ve İngilizce, tavsiye mektubu yazılabilir.

Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya: Dinamolar! dersinin ve Trabzon, Of, Rize: Dinamolar! dersinin yerinde tetkik gezilerinin başarıyla gerçekleşmesinden sonra, Dünya Edebiyatı:  Evrensel Şiir, Geniş Zamanda ve Geniş Coğrafyada, Kadir Has Üniversitesi tarafından sunulan Herkese Açık Derslerin 15.’sidir.

KHAS Herkese Açık Derslerden Nihayet Durukanoğlu tarafından oluşturulmuş “Alkibiades”, “Kayseri: Dinamo!”, “Eskişehir: Dinamo!”, “Trabzon, Of, Rize: Dinamolar” ve N. Berker’in “Phase Transitions and Renormalization Group” ders kitaplarını; Arttırılmış Mekanik, Elektrik Manyetizma, Faz Geçişleri ve Renormalizasyon Grubu Teorisi, Kuantum Mekanik dersleri için N. Berker’den 126 tane ders videosunu ücretsiz indirmek için: 
http://webprs.khas.edu.tr/~nberker/
http://web.mit.edu/physics/berker/  

Gelecek Programlar     

  • KHAS 16. Herkese Açık Ders: Manisa, Aydın, Denizli: Dinamolar! (Bahar 2023)
  • KHAS 17. Herkese Açık Ders: H. Ibsen ve P. Claudel: Orta-Üst Sınıfın Suçlulukları, Korkuları, Aydınlanması (Güz 2023)
  • KHAS 18. Herkese Açık Ders: Erzurum, Erzincan, Sivas: Dinamolar! (Bahar 2024)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.